League Cup
1998-1999

Under 8 Under 9 Under 10 Under 11 Under 12
Under 13 Under 14 Under 15 Under 16 Under 18

Back to Archive home page

Under 8

First Round

Bredhurst Juniors 3 Rainham 84 1
Borstal 88 Bye
Rainham Kenilworth 3 Chatham Colts 6
Walderslade 0 Horsted 20
Lordswood 6 Black Lion 7 *
Sheerness East Youth 5 Real 60 Cubs 2

* Game awarded to Lordswood (Black Lion illegal swap of players)

Second Round

Bredhurst Juniors 6 Borstal 88 1
Chatham Colts 2 Horsted 4
Lordswood 0 Sheerness East Youth 9
Old Oak Juniors 4 Valley Colts 2
Snodland Nomads 4 Deanview 95 2
Swallows 1 Fulston Zebras 5
Cliffe Woods Colts 7 Wigmore Youth 0
Ditton Minors 5 Thamesview Youth 0

Quarter Final

Snodland Nomads 5 Horsted 2
Old Oak Juniors 6 Bredhurst Juniors 9
Sheerness East Youth 2 Ditton Minors 4
Fulston Zebras 3 Cliffe Woods Colts 5

Semi- Finals

Snodland Nomads 2 Ditton Minors 7
Bredhurst Juniors 0 Cliffe Woods Colts 4

Final
Venue  Chatham Town FC

Ditton Minors

3 Cliffe Woods Colts 5

Back to top


Under 9

First Round

Snodland Nomads 1 Bredhurst Juniors 2aet
Strood 87 2 Chatham Riverside 6
Rainham Kenilworth 11 Wigmore Youth 0
Real 60 0 Cliffe Woods Colts 6
Horsted 9 Thmesview Youth 0
Pegasus 81 Colts 14 Scorpions 1
Valley Colts 3 Rainham Utd 1
Pegasus 81 2 Walderslade 3

Second Round

Bredhurst Juniors (1) 2 Lordswood (1)1
Chatham Riverside 2 Walderslade 6
Rainham Kenilworth 1 Cliffe Woods Colts 11
Horsted 22 Pegasus 81 Colts 2
Deanview 95 10 Cuxton 91 1
Valley Colts 3 Omega 92 2
Swallows 0 Old Oak Juniors 3
Chatham Colts 0 Rainham 84 3

Quarter Finals

Bredhurst Juniors 2 Deanview 95 1
Old Oak Juniors 3 Rainham 84 2
Cliffe Woods Colts 7 Walderslade 0
Horsted 11 Valley Colts 0

Semi - Finals

Old Oak Juniors 2 Bredhurst Juniors 3
Horsted 1 Cliffe Woods Colts 5

Final
Venue Chatham Town FC

Bredhurst Juniors 0 Cliffe Woods Colts 6

Back to top


Under 10

Preliminary Round

Bleakwood Rangers 2 Horsted Bees 1
Black Lion 4 Real 60 Lynx 3
Thamesview Youth 3 Gravesend Spartans 1

First Round

Bleakwood Rangers 3 Black Lion 9
Thamesview Youth 6 Cuxton 91 0
Sheerness East Youth 3 Wigmore Wasps 0
Valley Colts 4 Spartac 0
Walderslade 0 Rainham Kenilworth 2
Rainham 84 4 Fulston Zebras 0
Swallows 1 Cliffe Woods Colts 6
Chatham Colts 4 Lordswood 2
Omega 92 4 Deanview 95 5aet
Woodcoombe Youth 0 Old Oak Juniors 3
Cliffe Royals 5 Strood 87 3
Bredhurst Juniors 7 Royal Princes Park 2
New Road 0 Rainham Utd 1

Second Round

Black Lion 0 Thamesview Youth 6
Sheerness East Youth 4 Valley Colts 0
Rainham Kenilworth 1 Rainham 84 8
Cliffe Woods Colts 11 Chatham Colts 1
Deanview 95 2 Pegasus 81 9
Old Oak Juniors 1 Horsted 4
Wigmore Youth 5 Cliffe Royals 1
Bredhurst Juniors 5 Rainham Utd 2

Quarter Finals

Bredhurst Juniors 9 Wigmore Youth 1
Thamesview Youth (1) 1 Cliffe Woods Colts (1) 2
Rainham 84 6 Sheerness East Youth 1
Pegasus 81 1 Horsted 7

Semi - Finals

Rainham 84 2 Bredhurst Juniors 5
Horsted 5 Cliffe Woods Colts 2

Final
Venue : Sittingbourne FC

Bredhurst Juniors 0 Horsted 6

Back to top


Under 11

Preliminary Round

Cuxton 91 0 Pegasus 81 4
Woodcoombe Youth 11 Sheerness East Youth 1
Fulston Zebras 1 Cliffe Woods Colts 12

First Round

Pegasus 81 3 Woodcoombe Youth 0
Cliffe Woods Colts 7 Valley Colts 2
Bredhurst Juniors 8 Wigmore Youth 0
Scorpions 1 Omega 92 6
Chatham Colts (1)2 Rainham 84 (1)3
Twydall 10 Walderslade 1
Real 60 Polecats 2 Horsted Sharks 3aet
Chatham Riverside 1 Sheppey Utd 7
Thamesview Youth 5 Lordswood 3
Old Oak Juniors 16 Borstal 88 0
Earl Juniors (1)1 New Ash Green (1)4
Horsted 3 Rainham Utd 6
Strood 87 (2)1 Cliffe Royals (2)2
Spartac 1 Thamesview Rangers 4
Deanview 95 2 Rainham Kenilworth 3
Rainham 84 Rovers 1 Cliffe Woods Angels 15

Second Round

Pegasus 81 2 Cliffe Woods Colts 3
Bredhurst Juniors 16 Omega 92 1
Rainham 84 4 Twydall 6
Horsted Sharks 3 Sheppey Utd 4
Thamesview Youth 9 Old Oak Juniors 2
New Ash Green 1 Rainham Utd 8
Cliffe Royals 2 Thamesview Rangers 6
Rainham Kenilworth 0 Cliffe Woods Angels 4

Quarter Finals

Rainham Utd 0 Thamesview Rangers 3
Thamesview Youth (1) 0 Cliffe Woods Angels (1) 4
Sheppey Utd 1 Cliffe Woods Colts 7
Twydall 1 Bredhurst Juniors 3

Semi - Finals

Bredhurst Juniors 2 Cliffe Woods Colts 1
Thamesview Rangers 1 Cliffe Woods Angels 4

Final
Venue:  Sittingbourne FC

Bredhurst Juniors 0 Cliffe Woods Angels 3

Back to top


Under 12

First Round

Old Oak Juniors 8 Sheerness East Youth 1
Omega 92 1 Deanview 95 4
Lordswood 7 Wainscott 1
Wigmore Athletic 3 Scorpions 5
Chatham Colts 1 Snodland Nomads 3
Wigmore Youth 0 Thamesview Youth 8
Riverview 8 New Ash Green 0
Real 60 Pumas 10 Valley Colts 1
Cliffe Woods Colts 10 Spartac 3
Faversham 98 1 Euroflo 4
Chatham Riverside 6 New Road 5aet
Horsted 5 Frindsbury 94 2
Walderslade 3 Borstal 88 Lions 1
Rainham 84 4 Swallows 7

Second Round

Old Oak Juniors 2 Deanview 95 7
Lordswood 6 Scorpions 2
Snodland Nomads 2 Thamesview Youth 9
Riverview 3 Real 60 Pumas 2
Cliffe Woods Colts 3 Euroflo 0
Chatham Riverside 1 Horsted 5
Walderslade 4 Bredhurst Juniors 8
Swallows 0 Rainham Kenilworth 11

Quarter Finals

Deanview 95 9 Horsted 2
Thamesview Youth 4 Cliffe Woods Colts 1
Riverview 2 Rainham Kenilworth 1
Bredhurst Juniors 5 Lordswood 2

Semi - Finals

Bredhurst Juniors 0 Riverview 4
Deanview 95 1 Thamesview Youth 3

Final
At The Garrison Ground

Riverview 3 Thamesview Youth 4

Back to top


Under 13

First Round

Royal Princes Park

1 Fulston Zebras 3
Cliffe Woods Colts 18 Rainham Utd 0
Earl Juniors 6 Sittingbourne Strikers 2
New Ash Green 0 Lordswood 9
Walderslade 1 Real 60 Tigers 20
Black Lion 5 Rainham 84 0
Rainham 84 Royals 2 Borstal 88 Bullets 4
Chatham Colts 7 Woodcoombe Youth 3
Sodland Nomads 2 Pegasus 81 3
Marlowe Park Youth 2 Scorpions 10
Valley Colts 0 Rainham Kenilworth 7
New Road 2 Spartac 0
Sheerness East Youth 1 Bredhurst Juniors 6
Twydall 11 Old Oak Juniors 2
Warden Bay 0 Chatham Colts 23
Wigmore Youth 7 Borstal 88 Aardwolves 6

Second Round

Fulston Zebras

2 Cliffe Woods Colts 5
Earl Juniors 1 Lordswood 8
Real 60 Tigers 15 Black Lion 1
Borstal 88 Bullets 2 Chatham Colts 4
Pegasus 81 4 Scorpions 2
Rainham Kenilworth 7 New Road 2
Bredhurst Juniors 4 Twydall 2
Thamesview Youth 14 Wigmore Youth 0

Quarter Finals

Lordswood 0 Thamesview Youth 1
Bredhurst Juniors 4 Rainham Kenilworth 2
Real 60 Tigers 9 Chatham Colts 0
Cliffe Woods Colts 0 Pegasus 81 2

Semi - Finals

Bredhurst Juniors 0 Thamesview Youth 8
Pegasus 81 0 Real 60 Tigers 2

Final
At The Garrison Ground

Thamesview Youth 0 Real 60 Tigers 2

Back to top


Under 14

First Round

Ridgeview 2 Twydall 6
Bredhurst Juniors 4 Walderslade 1
Sheerness Steel 0 Euroflo 9
Spartac 8 Lordswood 1
Pegasus 81 (3)4 Woodcoombe Youth (3)2
Black Lion 14 Chatham Colts 2
Wigmore Youth 0 Valley Colts Tigers 1
Thamesview Youth 7 Fulston Zebras 3
Omega 92 1 Sittingbourne Strikers 2

Second Round

Twydall 0 Bredhurst Juniors 8
Euroflo 2 Spartac 3
Pegasus 81 1 Black Lion 7
Rainham Utd 1 Real 60 Lions 7
Valley Colt Tigers 5 Thamesview Youth 6
Sittingbourne Strikers 5 Wainscott 2
Sheppey Utd 5 Chatham Riverside 4
Scorpions 10 Wigmore Warriors 0

Quarter Finals

Bredhurst Juniors 0 Black Lion 1
Thamesview Youth 3 Spartac 5
Scorpions 2 Sheppey Utd 1
Real 60 Lions 3 Sittingbourne Strikers 5

Semi - Finals

Sittingbourne Strikers 2 Spartac 4
Scorpions (2)0 Black Lion (2)3

Final
At The Garrison Ground

Spartac 3 Black Lion 5

Back to top


Under 15

First Round

Omega 92 Rangers 1 Thamesview Youth 9
New Road 1 Cliffe Woods Colts 2 aet
Lordswood 6 Sheerness East Youth 0
New Ash Green (4)0 Rainham Kenilworth Rovers (4)8
Scorpions 3 Pegasus 81 0
Ridgeview 1 Rainham 84 19
Fulston Zebras 1 Chatham Riverside 4

Second Round

Thamesview Youth 6 Cliffe Woods Colts 0
Earl Juniors 0 Lordswood 8
Rainham Kenilworth Rovers 10 Scorpions 0
Rainham 84 6 Chatham Riverside 2
Woodcoombe Youth 2 Snodland Nomads 5
Walderslade 5 Rainham 84 Raiders 2
Real 60 Panthers 10 Featherby 0
Rainham Kenilworth Raiders 0 Swale Magpies 9

Quarter Finals

Walderslade 0 Snodland Nomads 12
Thamesview Youth 4 Lordswood 1
Real 60 Panthers 4 Swale Magpies 5
Rainham 84 1 Rainham Kenilworth Rovers 6

Semi - Finals

Thamesview Youth (3) Rainham Kenilworth Rovers (3)
Snodland Nomads 3 Swale Magpies 1

Final
At the Garrison Ground

Snodland Nomads 1 Rainham Kenilworth Rovers 2

Back to top


Under 16

First Round

Chatham Riverside 1 Cobham Colts 5
Rainham 84 7 Riverview 0
Scorpions 0 Twydall Hawks 2
Lordswood 2 Chatham Colts 3
Real 60 Bobcats 4 Sheerness Steel 2
Walderslade 5 Pegasus 81 4
Fulston Zebras 6 Royal Princes Park 1
New Ash Green 1 Chatham Riverside Youth 2
Wigmore Youth 3 Rainham 84 Rangers 4

Second Round

Northfleet Eagles 3 Cobham Colts 2
Rainham 84 4 Twydall Hawks 1
Chatham Colts Bye
Real 60 Bobcats (4)4 Walderslade (4)2
Fulston Zebras 11 Chatham Riverside Youth 1
Spartac 3 Rainham 84 Rangers 6
Twydall Eagles 4 Thamesview Youth 1
New Road 9 Hoo Rangers 1

Quarter Finals

Real 60 Bobcats 4 Twydall Eagles 1
Northfleet Eagles (3)0 Fulston Zebras (3)3
New Road 1 Rainham 84 5
Chatham Colts 3 Rainham 84 Rangers 2

Semi - Finals

Fulston Zebras 2 Chatham Colts 0
Real 60 1 Rainham 84 5

Final
(At The Garrison Ground)

Fulston Zebras 0 Rainham 84 2

Back to top


Under 18

First Round

Minster Colts 3 De Sales Utd 5
Frindsbury 94 9 Valley Colts 1
Real 60 5 Vallet Colts Tigers 1
Swale Magpies 3 Cliffe Royals 0

Second Round

De Sales Utd 4 Frindsbury 94 0
Real 60 2 Swale Magpies 1
Chatham Riverside Bye
Borstal 88 1 Strood 87 3
Spartac 3 Twydall 2
New Ash Green 2 Riverview Utd 5
Medway Royals 2 Black Lion 3
Viewpoint Vipers 5 Rainham 84 3

Quarter Finals

De Sales Utd 7 Viewpoint Vipers 0
Spartac (4) Strood 87 (0)*
Real 60 3 Riverview Utd 1
Black Lion 9 Chatham Riverside 3

* Abandoned after 58 Mins - Result stands

Semi - Finals

Real 60 4 Black Lion 1
Spartac 3 De Sales Utd 1

Final
At The Garrison Ground

Real 60 2 Spartac 3

Back to top